Karácsonyi fények eredete


A karácsonyi fények rövid története

Hosszabb ideje használjuk őket mint gondolnád. A mai gyönyörű színekben pompázó fényfüzérek, fényfüggönyök, karácsonyi fények mutatják, hogy hosszú utat tettünk meg az egyszerű gyertyáktól.

18. század

Ha úgy gondolod, hogy a popcorn fűzése órákon át unalmas, akkor gondolj bele, hogy milyen nehéz lehetett régen nagy mennyiségben gyertyákat tenni a karácsonyfára olvasztott viasszal vagy tűzővel. Ahhoz, hogy az ünnepi hangulat megmaradhasson, fontos volt vizet és sót tartani a közelben. Hajdanán feltalálók próbálkoztak új módszereket kitalálni, hogy mivel tehetnék biztonságosabbá a karácsonyt. Ilyen találmány volt a csipeszelhető gyertyatartó, amelynek kis csészéje összegyűjtötte az olvadt viaszt. Annak a veszélyétől eltekintve, hogy nyílt lángot használtak kiszáradó fákon, mégis megmaradt ez a hagyomány a korai 20. századig.

1848.

Miután az illusztrált London News leközölt egy képet Viktória királynőről és Albert hercegről, ahogy a gyermekeikkel egy világító karácsonyfa körül ünnepeltek, rögtön befogadta a nép ezt a hagyományt. Érdekes módon, 1850-ben egy hasonló képet festettek a Királyi Karácsonyról a befolyásos Godey Lady Könyvében, amelyben eltávolították a királynő koronáját és Albert herceg bajszát. Ez alapján terjedt el az államokban mint az első „meghatározó amerikai karácsonyfa”.

1882.

Thomas Edison az izzólámpának az apja volt, de nem az elektromos karácsonyi fények típusainak. Edward H. Johnson az Edison Elektromos Fény Cég alelnöke, a saját fáját 80 különböző színű izzóval díszítette fel, és helyezte el a Fifth Avenue-i otthonának ablakában. A helyi újságokat nem igazán érdekelte ez, de az ünnepi fények megjelentek a detroiti újságban. Johnsonnak mindössze ennyi kellett, hogy elérje az Elektromos Karácsonyfa Apja címet.

1895.

A nagyközönség még mindig nem bízott annyira az elektromos fényekben, hogy lecseréljék a gyertyáikat. De mindez megváltozott miután Grover Cleveland elnök először elektromos fényekkel gyújtotta meg a Fehér Ház karácsonyi fáját. Több mint 100 különböző színű izzó megfogta Amerika figyelmét és a megvilágított karácsonyfák lassan divattá váltak – persze csak, ha meg tudták engedni maguknak. Egy generátor kölcsönzése és kezelő kifizetése rengeteg pénzbe került, és mindez csak azért, hogy fényes legyen a karácsonyfa. Ez akkoriban kb. 100 000 Ft értékű volt, ami mai árfolyamban kb. 600 000 Ft-nak felel meg.

1917.

Miután New York City-ben tragédiába torkollt egy gyertyákkal díszített karácsonyfa tüze, egy tinédzser, újratervezte a családja által készített fehér fényeket, és színes izzógömböket tett rájuk, ezzel megalkotva a karácsonyi fények biztonságos használatát. Végül megalkotta a NOMA Elektromos Céget, 1925-ben, ami az egyik legnagyobb karácsonyi fények gyártójává vált a világon.

1920.

Ahogy nőtt a technológia, így végre a középosztálynak is megengedhetővé vált a karácsonyi fények megvásárlása. Ezután már új méretekben és formákban is piacra dobtak fényeket, mint pl. virágok, hóember, szentek, és még Mikulás is. Ezzel megszülettek a kinti fényjátékok, ami a mai napig nagy népszerűségnek örvend.

1944.

A háborúk alatt nem lehetett karácsonyfákat díszíteni. Viszont az utána következő években újabb és újabb fényeket dobtak a piacra.

1959.

Az alumínium karácsonyfa népszerűsége elkezdett növekedni, majd ezáltal a dekorálási szokások is. Az alumíniumon nem tudtak elektromos fényeket használni, tehát az emberek forgó színkört használtak. A fényfüzérekre ez negatív hatással volt, így az eladások csökkeni kezdtek. 1966-ban a NOMA Elektromos Cég csődöt mondott.

1970.

A mini izzók bevezetése annyira bevált, hogy innentől kezdve ez a fajta karácsonyi fény dominálja az üzletek eladását. Nagy hatást érnek el, nem drágák és a fogyasztásuk se sok. A mini izzók segítségével könnyen dekorálhatták otthonaikat az emberek.

1989.

Az amerikaiak egyre jobban versenyeztek egymással; ki tudja szebbé, fényesebbé tenni otthonát az ünnepek időszakára. Ez a hagyomány azóta is tart.

1995.

Elkezdték bevezetni a karácsonyi fények egyre extrább változatait. Volt olyan amelyiknél be lehetett állítani a fényességet, időt és olyan is ami még zenélt is.

2004.

A LED fények bevezetése óriási hatással volt az emberekre. 2011-ben Washingtonban a karácsonyfát 65 programozható karácsonyi fény díszítette.